5. 4. 2016

4 DŮLEŽITÉ otázky, které si musíte položit před bydlením s partnerem!

Je to láska jako hrom, jediný, co ještě chybí, je mít společné hnízdečko lásky? Bydlí jeden z vás sám a vás napadá, proč ten druhý jednoduše nesbalí saky paky a nevkrade se do skříní a držáku na kartáčky? Jsou věci, které ale musíme promyslet, než si naplánujete krásou budoucnost v novém bytě. Od špinavého nádobí, až po jiné dirty things, které se týkají společného bydlení, tohle jsou (po měsíci neaktivity) podle mě nejdůležitější otázky, které si musíte položit - takový malý návod! :) Předem se omlouvám, že budu používat jen ženský pád v otázkách, všem čtenářům mužského pohlaví, ale většinou to jde použít i obráceně! :)

1. POKUD TVŮJ PARTNER DOSTANE PRÁCI DALEKO, TŘEBA I PŘES CELOU REPUBLIKU, STĚHOVALA BY SES S NÍM?

Kdybys chtěla bydlet kdekoliv s tímhle konkrétním klukem, protože vážně chcete dostat věci na #NextLevel, měla bys být v pohodě při myšlence na hledání bytu. Ale pokud stěhování znamená šetření od nájmu k nájmu nebo hledání divných spolubydlících, raději si to rozmysli! Žít ve společné domácnosti pro pohodlí by tě mohlo zavázat do vztahu, který pro tebe není dobrý, to říkají i odborníci. Páry, které promýšlejí svá rozhodnutí u milníků, jako je společné bydlení, mají větší šanci, že spolu zůstanou, než ty, které do nich jdou bezhlavě. Promyslete všechny „kdyby“ ohledně společného bydlení více, než „bych“ („Ráda bych s tímhle klukem usínala každou noc“ vs. „Všechny moje kamarádky žijí s jejich klukama, tak bych měla asi taky“).


2. „ZVLÁDNEME UDRŽOVAT DOMÁCNOST BEZ TOHO, ABYCHOM NAVZÁJEM NESNÁŠELI NAŠE NÁVYKY?“

Vážné obavy o jeho charakter („je vážně sobeckej“) by mohli všechno pokazit, ale pokud se bojíš o jeho návyky, jako že nechává prázdnou krabičku od másla v lednici, je to úplně normální. Po pravdě 83% žen říká, že úplně první nastěhování k partnerovi je challenge. Nejtěžší otázkou společné domácnosti je rozdělení domácích prací. Zacházejte s tím ve stylu Olivie Popeové den před nastěhováním: Objednejte si pizzu, otevřete víno a rozdělte úkoly podle svých silných stránek: možná je on kuchařský boss a vy jste královna v mytí a utírání nádobí. Naplánujte společně „vyjednávání osobního prostoru“. Mít rozdělené šuplíky a šatníky vykazuje smysl pro samosprávu a donutí tě míň vyšilovat, když partner nechá na zemi ručník.

3. „JSME PŘIPRAVENI VÁŽNĚ MLUVIT O PENĚZÍCH?“

Není to nejžhavější konverzace, ale měli byste se cítit pohodlně, protože podepisování nájemní smlouvy na obě jména není vtipná záležitost. Pokud tvůj partner nebude mít na nájemné, mohlo by to zasáhnout do vašeho rozpočtu, protože v případě, že jste oba podepsali nájemnou smlouvu, jste zodpovědní za chybějící platby oba. Vaše jméno by tam ale být mělo, protože v případě rozchodu vás nikdo nemůžu vyhodit z bytu. Nejlepší je mít dohodu o tom, kolik kdo v bydlení bude přispívat na nájemné a účty. Nikde není psáno, že musíte platit 50/50 – pokud je jeden z vás pro, že bude platit víc, v tom případě je to v pořádku. Důležité je ujednat oboustrannou spokojenost – a někdy hodit účty stranou a společně se uvolnit, víte co myslim ;).

4. „CHCEME, ABY PŘESTĚHOVÁNÍ VEDLO K MANŽELSTVÍ?“

Zapomeň na to, co ti napovídaly babičky. Společné bydlení může, ale nemusí vést k manželství. Podle dat z internetu 2/3 nových manželství je mezi lidmi, kteří spolu bydleli před tím, ale bydlení vás k ničemu nezavazuje. Sdílení společných prostor bytu vám dává takové „manželství na zkoušku‘, stejně jako spoustě ostatním párům. Proto tedy neočekávej, že společná domácnost vede k Big Fat American Gypsi Wedding. Buďte upřímní v tom, kam chcete, aby se váš vztah dostal před tím, než se k sobě nastěhujete a ujistěte se, že při vašem „ano“ bude správný oční kontakt.

Myslet se samozřejmě musí i na další věci, tyhle otázky mi ale přišly asi nejdůležitější, hlavně pro páry v mém věku. Mám soustu kamarádek, které společné bydlení s přítelem nepromyslely a tím nevědomky přišly o  všechno ostatní, další kamarádky promýšlí každý koupený hrníček, aby to jejich vztah nijak nenarušilo a pak pár z nich, které s přítelem nebydlí, nicméně stejně jako já jsou v jeho bytě častěji, než doma a byt už je tak napůl jejich. Je jen na vás, která kategorie se rozhodnete být! :)

A jaký názor na sestěhování se s drahou polovičkou máte vy? :) Nebojte se něco hodit do komentářů! :)

8 komentářů:

 1. My s přítelem bydlíme spolu už 2 roky, a myslím, že nám to jde spolu fakt dobře. Nehádáme se, respektujeme si navzájem soukromí, nelezeme si do věcí... :) Prostě pohoda. :) Vše je o komunikaci, je třeba spolu mluvit a mluvit. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je dobré vidět, že někde pravidlo komunikace opravdu funguje! :) Doufám a přeji vám, aby to tak bylo i nadále! :)

   Vymazat
 2. Ahoj, máš moc pěkný blog. :)
  Já mám přítele už 5 let a bydlíme spolu skoro rok. A do teď si rozumíme a vše vychází dobře. Jak každý říká. Chce to spolu mít pořádnou komunikaci. :)

  Articleswithannie.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, mockrát děkuju - chvála blogu mě moc těší ! :)
   I tobě gratuluji k výhře komunikace ve vztahu - je moc dobré vidět, že to funguje a není to jen tlach v knihách o partnerství! :)

   Vymazat
 3. Podle mě se musí ke společnému bydlení dospět. Až příjde správný věk a jistota, pak se o tom dá přemýšlet. :)

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
 4. Přesně to byl náš problém s Petrem, když jsme spolu začali bydlet. Bylo to unáhlený, nepromyšlený, prostě na tom pak ztroskotal i ten náš vztah... :)

  OdpovědětVymazat
 5. Kdybych měla přítele, jakože nemám (a asi ani nikdy mít nebudu -_- :D ) tak bych se s ním přestěhovala kamkoliv, kdyby chtěl, samozřejmě.. Záleželo by ale i na komunikaci, na jak dlouho by to bylo a podobně :)

  Měj se v lásce,
  Janet S. ( http://janetsonrisa.blogspot.com/ )

  OdpovědětVymazat
 6. Pěkný článek, hezky napsané :D :)

  OdpovědětVymazat