24. 11. 2015

PŘEČTENO! Labyrint: Útěk

Když za mnou kamarád přišel s touhle knížkou, apeloval na mě slovy "Ty vogo, to si prostě musíš přečíst! Jestli jí nemáš, na týden ti jí pučím!" Řekla jsem mu "Jenom na týden?" a on "Víc času ti to nezabere, věř mi!" No, a taky že ne. Jaký je můj celý názor na začátek série Labyrint, to se dozvíte v dnešní recenzi, stačí, když budete číst dál!


Týden opravdu stačil na to přečíst tuhle knížku jedním dechem. 
Příběh mladého chlapce Thomase, který si nepamatuje nic ze své minulosti a z ničeho nic se objeví v kleci, která ho táhne na Plac uprostřed obrovského a rozsáhlého bludiště, na kterém žijí jen chlapci se stejným problémem - nevědí nic o své minulosti. Společně se snaží dostat se z Placu ven z bludiště, protože každé snad musí mít nějaký východ, nebo ne? Bludiště ale mění tvar každou noc a ukrývá tajemná stvoření zvané Rmuti. Mají chlapci šanci dostat se ven a kdo je vůbec dostal do téhle situace? A kdo je sakra ta dívka, která jen spí? To se dozvíte, pokud si knihu taky přečtete! 
Myslím si, že tahle knížka a celkově série je skvělá. Hlavní zápletka a plot twisty mne velice bavily, některé postavy jsou opravdu stvořený k tomu, mít je rád, ale upřímně Teresu jsem si neoblíbila v tomhle díle a ani teď při psaní recenze, kdy čtu už třetí díl, se to nezměnilo. Celý děj má rychlý spád, objevují se chvíle napětí až strachu, autor skvěle popisuje netvory a místa, takže pak máte pocit, že tam s Thomasem jste i vy sami.
Celá kniha je psaná z pohledu třetí osoby, ne tedy jako Hunger Games z pohledu Katniss, ale stejně jako v této trilogii vidíte jen to, co vidí Thomas, takže neočekávejte žádný pohled "mezitím na druhé straně" ani "backstage".
Mé hodnocení této knihy je tedy 9/10! Spousta lidí celou tuto trilogii haní, že je nečtivá, nudná a fádní. Já si to ale nemyslím. Většinou jsou to totiž hlavně lidi, kteří viděli tu sprsklinu, který říkají filmová adaptace.

K té bych se vyjádřila slovem: Fuj. Takovej paskvil jsem v životě neviděla. Původně jsem chtěla jít hned na premiéru, protože sem si říkala "to bude skvělý, dyť ta knížka je úplně krásně napsaná, film bude mazec!" .... No Marťo, spletla ses. A šeredně. Nakonec jsem se naštěstí do kina nedostala a čekala jsem, až bude film ke stažení, abych si to pustila doma hezky zabalená v dece s popcornem... Abych pravdu řekla, dost mě na něj přešla chuť. Být to vysílané v televizi, víc se těším na reklamy!
Takže film má u mě asi tak -10000/10. Jen si na to vzpomenu, mrazí mě v zádech a je mi zle od žaludku - to se mnou dělá zuřivost!

A co vy, četli jste knížku? Viděli jste film? Jaký je váš názor na tuhle knížku a celou sérii? Viděli jste film? Napište mi do komentářů, budu se těšit!

Žádné komentáře:

Okomentovat