28. 11. 2015

Přečteno! Hledání Aljašky

Hledání Aljašky
Dnes vám přináším recenzi na Greenovku, jménem Hledání Aljašky. Green sice nepíše fantasy, což je můj nejoblíbenější žánr, i tak jsem se ale po knize Hvězdy nám nepřály rozhodla, že si od něj zase něco přečtu. Stálo to za to? Čtěte dál a dozvíte se!

Miles je tak trochu jinej, než ostatní v jeho okolí. Mezi jeho zájmy totiž patří poslední slova lidí, o nichž třeba ani nikdy neslyšel nebo hledání svého "velkého možná". Na nové škole se ale připletl do cesty bandě lidí, jejíž součástí byla i Aljaška Young. Kniha nás provádí jejich zážitky a průšvihy, až najednou zvrat, který ovlivní celou druhou polovinu knížky. Jak se to mohlo stát? A byla to jen náhoda?

Některé části knihy byly velmi zajímavě popsány, ale jak to rychle přišlo, tak můj zájem i rychle odešel. Ve čtení mě hodně pohánělo nejen očekávání od Greenovi tvorby, ale i tajemství, které je provázené názvy jednotlivých kapitol. Fun fact: Hodně mě zaujal nápad kombinace vodky s mlékem, v nejbližší době ale neplánuju něco takového zkoušet pít. Taky bych ráda parafrázovala citát "Kdyby lidé byli déšť, byl bych přeháňka a ona hurikán."

Ačkoliv jsem tedy měla velké očekávání, protože Hvězdy se mi vážně, VÁŽNĚ, líbily, tohle dílo mě nenadchlo. Ba naopak mě možná až zklamalo. Zápletka "slušňák má pokoj s potížistou" je docela předvídatelná. Povaha Aljašky je přirovnatelná k Margo z Papírových měst. Nevím, možná to je jen mnou, na mě se ale Green v téhle knize pokoušel být velký filozof a dle mého názoru se to moc nepovedlo. Nebo možná povedlo, ale mě filozofie nikdy nějak extra nebavila.

Pokud máte kladný vztah k filozofickým otázkám ve spojení s YA literaturou, myslím si, že tahle kniha vás nadchne. Zároveň je kniha plná příjemných citátů, které si možná zamilujete. Jestli se vám tedy nějaká Greenovka líbila, můžete zkusit i tuhle.

Osobně si ale myslím, že Green přišel už s lepšími tituly, kterými si mne získal daleko více. Pokud tedy ani vy nechcete mrhat čas nad nevyřešenou záhadou a filozofováním o ničem, tohle je kniha, po které bych být vámi nesáhla.

Za mě tedy ne. Pro mě to byl neskutečný propadák a ztráta času. Moje hodnocení je 2/10 a to jen proto, že sem tam byl nějaký dost chytlavý citát a podobně. Podle mě má ale Green na víc.

Žádné komentáře:

Okomentovat