16. 3. 2016

Přečteno! 21. den

Když jsem přečetla první knížku téhle série, přiznám se, že jsem už ten den letěla do města "za kamarádkou", jen abych měla cestu okolo knihkupectví a mohla se podívat, jak je to s mými oblíbenými postavami. První díl jsem začala číst kvůli seriálu a i když se později ukázalo, že jsou od sebe znatelně rozdílné, což se dalo čekat, zamilovala jsem se a druhý díl jsem prostě musela mít! Série mne chytla na tolik, že jsem o ní nejspíš mluvila tak moc, že Chytla mě tak, až jsem o ní mluvila..HODNĚ mluvila, že mi ji moje De ♥ společně s pár dalšími super věcičkami poslala. Jaká byla, ptáte se? Čtěte dál!


Na Arše přituhuje a je jen otázka času, kdy všichni umřou, pokud se něco rychle nezačne dít. Kyslík dochází a z lidí na palubě se stanou zvířata a vědomí vrazi, když celou jednu část lodi utnou a nechají napospas smrti, jen aby si na krátkou dobu zachránili vlastní kůži. Tak to ale Glass nenechá (a pak že bohatý holky se o chudý lidi nestarají) a jako Robin Hood jim pomůže se zachránit (dělá to ale spíš pro sebe, Luka a svojí matku). Moc se jich ale na transportér nedosralo, protože zbohatlíci jsou udělat cokoliv pro to, aby si tam své místo našli.
Naproti tomu druhá strana - Země - se vypořádává s nepřeberným množstvím otázek ohledně pozemšťanů - jak je možné, že přežili, kolik jich je, kde žijí, proč na nás útočí,... Wait what? Ano, je to tak. Má milovaná Octavia je unesena tlupou pozemšťanů, několik dětí ze stovky je v kritickém zdravotním stavu a 2 dokonce mrtví, ačkoliv to nemusí být vina pozemských.
Jak se zdá, ani na Zemi to není jako v bavlnce. Nicméně mají dost času na to okukovat místní taje místních ruin a zkoumat tak historii planety. Jak se nakonec ukáže, pozemští nejsou tak úplně bad guys, jak se nám všichni v knížce snaží vnutit a co víc, hlavní postavy se dozvídají docela závažné informace o jejich rodinách. 

Stačí vám tohle intro? Tak se posuneme dál, a začnu hned tím, že miluju postavu Glass! Nejvíc jsem milovala scénu, kdy je ve vesmíru.Obdivuji její odvahu a částečně si ji představuji jako sebe, jen hezčí. Její oddanost Lukovi, kterého si představuju jako toho blond herce z Wild Child, jen ne kudrnatýho, je tak trochu i můj rys - pro lásku jsem ochotná někdy dělat až příliš. Lhát, ovšem jen pro jeho dobro, dobrovolně se nechat "pohřbít zaživa", jen aby mohla být s ním, protože podle ní je on to, co sama potřebuje potřebuje - dokonce víc, než vlastní život, ale ani s tím to nevzdává. Je silná a odvážná. Skrz davy se probijí, aby sebe a svou matku dostala do bezpečí transporétru s jasným cílem - Země!


Tam se to zatím dost páruje, což je tak trochu podstata knihy - ty mezilidské vztahy, jak mezi zemšťany tak i Arkáďany. Ne, že by to ale stálo jen na tom. Každopádně do tábora s novým dílem knihy přichází i nová postava, pozemšťanka Sasha, kterou si po pravdě vykresluji v hlavě trochu jako mix Lexi a Niylah (to je spíš pro seriálové fanoušky).  Sasha je z počátku možná nedůvěryhodná postava, nicméně ship Wellsha (ano,Wells ♥) se mi líbí, i když jsem od začátku pořád nějak doufala, že se s Clarke udobří a budou spolu. Sasha je ale super hlavně v tom, jakým způsobem skai kru (miluju tenhle seriálovej výraz!) pomáhá - není to jen "jdi tam, najdeš tyhle kytky, dá se to jíst, ok" ale vezme je na taková místa,které ví, že je nějak zaujmou.
Dějová linka Clarke je hodně labilní, protože je to jak horská dráha. Když pominu- ale vlastně ne, nepominu! Vztahy ohledně Bellamyho a její kamarádky z lodi, Lilly, které musela pomoci přestat trpět (kde se nám tvoří takové romantické Včko) při pokusech radiace, jsou vyhrocené až zpátky na Archu, ale dává to příběhu docela slibný spád, průboj emocí, to mám ráda. Každopádně největší šok je zjištění, že její rodiče nebyli odsouzeni, jak si myslela, k vypuštění, ale všechno to bylo jen na oko. A hopefully se s nima brzo setká, protože Sasha jí dá vodítko k jejím dřívějším příběhům o první výpravě z vesmíru, o které nikdo netušil - hodinky, které se v jejich rodině dědí po generace a které měly být nenávratně pryč s jejím otcem, najednou ležely na Zemi. "Ooh heaven is a place on Earth!" ;)

A největší šok celé knihy? Snad úplně v posledních stránkách, kdy všichni jsou živý a relativně zdravý a najednou se díky jedný větě mění celá situace - hlavně tedy ohledně vztahové linie děje. "Nerodíme se jenom kvůli sobě, musíme se starat o druhé." vám teď přijde jako klišé, ale pro Bellamyho to má vskutku jiné pouto - proto absolutně nechápe, jak se tyhle slova dostanou do pusy někomu, jako je Wells. Well (to jeho jméno se k tomu prostě NABÍZÍ), nic není, jak se zdá. Díky skvělému umístění flashbacků v knize se dozvíme, že pan kancléř měl kdysi lásku svého života, kterou kvůli svému statusu a postavení na lodi musel nechat jít, což bylo déle před tím, než poznal Wellsovu matku. Tato dáma později zemřela a jeji smrt chodil uctívat celkem často. To všechno z něj před Wellsem kdysi vypadlo. Co ale nezmínil je, že ji, tak nějak, zbouchnul - a v souvislosti tohodle odstavce už by vám mělo dojít, kam mířím. Díky jedné citaci se Bellamy dozvěděl, že nemá jen sestru, ale i polovičního bratra. To je prostě OMG, lidi! Archa, kde 2 děti jsou přestupek; kancléř (ok, tenkrát ještě nebyl, ale jde o pointu), který je hlavou celé posádky a teď k tomu tohle? Jasně, jsou spojeni jen přes otce, ne matku, takže to prakticky je takový nepřímý sourozenecký vztah - ale najednou je to prostě one big family! No tenhle zvrat mě prostě dostal!
Druhé pokračování bylo podle mě mnohem lepší, než první. Kdybych teď mohla upravit hodnocení prvního dílu, nejspíš bych dala tak 7-8/10, protože (stejně jako většina knížek u mě na blogu) tahle je pro mě zase jedna z top, takže 10/10. Jelikož CooBoo oznámilo, že 3. díl trilogie překládat nebude, především proto, že autorská práva se vztahovala pouze na 2 první díly, rozhodla jsem se třetí díl s anglickým názvem Homecoming přeložit sama - tady máte odkaz, kde zveřejňuji jednotlivé kapitoly.


A jak se vám líbí knížka? A co říkáte na mojí recenzi? Prosím, podělte se o svoje pocity ze mě a ze samotné trilogie do komentářů! :))

2 komentáře:

 1. Tyjo, zní to fakt zajímavě. Ten děj je asi dost zamotanej, tak jsem to občas moc nechápala, ale asi proto, že jsem nečetla první díl a moc nevím o co v tom jde :D :). Jinak je škoda, že ten třetí díl nechtěj přeložit, ale myslim že kdybys to zkusila číst v AJ, bylo by to super a rozhodně bys tim nezkazila :)
  a děkuju za zmínku, beruško zlatá ♥♥♥ :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to zamotaný hlavně proto, že na zemi to vidíš ze 3 pohledů a nechci zas popsat celou knížku viď :D ale každopádně fakt super :) A o tu knížku v AJ už jsem zkusila napsat o spolupráci, tak sem zvědavá, co se vyklube, drž mi palce :) A přemýšlím že si i napíšu o práva na překlad, co myslíš? :)
   Není za co <3 :*

   Vymazat