17. 5. 2016

Přečteno! Dívka ve vlaku

Konečně, po takové době, jsem tady opět s recenzí! Že mi to ale trvalo, co? Dalo by se říct, že prakticky denně jezdím vlakem - krom toho, že tento způsob cestování miluju (čti bez propocených lidí v přeplněném kupé ve 40°C) je to pro mne taky nejvýhodnější doprava po ČR - mám totiž to štěstí, že moje mamka pracuje pod SŽDC, takže máme roční výhodnou jízdenku. Proto jsem si taky tuto knihu vybrala. A když už byla tak zpopularizovaná na médiích a brzo vyjde i film, myslím, že jsem udělala dobře. Nebo ne? Čtěte dál a dozvíte se to!

Recenzní výtisk knihy Dívka ve vlaku, mi poslali z e-shopu dobre-knihy.cz, za což bych jim tímto velmi ráda poděkovala. Komunikace s panem Matějkou byla rychlá, jasná a (což je nejdůležitější) vstřícná - a věřte mi, že to v dnešní době není samozřejmostí. Nebudeme to ale více rozebírat - od toho máme samotnou knihu!
Celkově bych knihu rozdělila do takových 3 oddílů:
1. oddíl je více méně jen příběh Rachel, trochu hanlivě řečeno "opilecké čumilky", která se nedokázala vyrovnat s rozvodem se svým manželem Tomem, který si našel novou ženu Annu, a s životem po něm. Rachel přišla kvůli pití ne jen o Toma, ale i o práci. Teď je z ní, jak i v knize říkají "rozteklá troska", která se pachtí vlakem do imaginárního zaměstnání jen proto, aby nevypadala divně, i když je spíš divné to, že to dělá. Denně pije a sama přiznává, že díky pití si ani často nepamatuje, co dělá. Rachel si při jízdě vlakem fantazíruje o lidech z domu, který stojí vedle jejího dřívějšího domova. Když pár dní na to zjistí, že se jedna z jejích perfektních postaviček pohřešuje, začne mít pocit, že s tím musí něco udělat.
Na to pak navazuje 2. oddíl, kde se dozvídáme i příběhy z pohledů samotné Megan před tím, než zmizí, a taky Anny, která Rachel přirozeně nesnáší. Kdo by taky miloval psychotickou, opileckou bejvalku vlastního manžela, že? Do toho všeho si Rachel hraje na soukromé očko a tropí hlouposti díky alkoholu a lžím, které trousí. Dostává se do blízkosti Scotta, manžela Megan, získává si lhavě jeho důvěru a na druhou stranu Toma začne štvát ještě víc. A tak se v tom Rachel plácá a plácá. Megan vypráví příběh svého divokého života a Anna je plná lásky k dítěti a nenávisti k Rachel. Tenhle oddíl je taková přípravka na pořádné drama.
To se rozjede ve 3. oddílu, který jsem měla osobně nejradši. Když teď zpětně pojmenuju oddíly, byly by to NUDNÝ ÚVOD, HLEDÁNÍ STŘÍPKŮ a závěrem takové to POSKLÁDÁNÍ PUZZLE. To je ten moment, kdy už si sami všechno dáváte dohromady a podvědomě tušíte, jaký směr to nabere. Rachel si konec konců svoje ztracené střípky z oné noci pospojuje taky. Ve svojí podstatě do poslední chvíle víte stejný kulový, jako ona, takže vaříte z vody. 
Kniha jako taková má rozhodně potenciál a stojí za přečtení, pokud vám nevadí vyprávění z více perspektiv a v různých časových pásmech. Občas se objeví minulost, támhle přítomnost a pak ještě ta stejná věc z pohledu někoho jiného. Celkově příběh vypravují 3 postavy, což není tak strašné. 
K tomu všemu mne napadlo si poskládat v hlavě takový vlastní dream cast, i když už za několik měsíců vyjde film, kde se dozvíme skutečný cast. Ten můžete vidět na fotce a do komentáře mi napsat, zda by se vám líbil více, než ten skutečný! 
No a hodnocení? Asi zklamu názor většiny, ale dávám tomu jen 6/10. Já vím, asi jsem rozmazlená YA literaturou, a neříkám, že se mi kniha vyloženě nelíbila, ale dalo mi zabrat se prokousat skoro půlkou knihy. Zápletka byla zajímavá, styl psaní mi taky nevadil a když tam byla akce, tak sem to cítila na kůži, jako by se to dělo přímo mě. I tak to moje hodnocení nezmění a zůstává takové, jaké je. Za knihu chci ještě jednou poděkovat e-shopu dobre-knihy.cz a doufám, že se jim recenze bude líbit.Co na Dívku ve vlaku říkáte vy? Upřednostňujete posezení ve vlakovém kupé s knihou nebo jízdu rychlíkem se sluchátky a filmem? Dejte mi vědět do komentářů!

2 komentáře:

 1. Mám na blogu taky recenzi na tuhle knihu ( a na mnoho jiných). Tvoje recenze je dobrá.
  Www.siraelxy.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za podporu, tvůj blog znám a často se na něj vracím :) je opravdu moc dobrý, jen tak dál! :)

   Vymazat