15. 7. 2016

Přečteno! Nejtemnější část lesa

Myslíte si, že i když žijeme ve skutečném světě a o vílách, elfech a jiných stvořeních čteme pouze v knihách, že do našeho světa nepatří? Že "hloupá" zaříkávadla nic nezpůsobí a slouží jen k vystrašení dětí? Městečko Fairfold je pak dokonalým místem pro to, aby vás vyvedl z omylu! Chcete slyšet víc o magii a děsivém dobrodružství, spanilém spícím princi a proroctví? Tak to musíte navštívit Nejtemnější část lesa a číst dál!


Ve městě Fairford, které leží přímo na kraji kouzelného lesa, žijí dva sourozenci jménem Hazel a Ben. Spíše než s kouzelnými bytostmi, se lidé s lumpárnami, které víly, skřítci a ostatní obyvatelé lesa tropí. Mezi lidmi z Fairfordu ale panuje dohoda, že místním víly neublíží, ale za to si pěkně smlsnou na turistech - svazují tkaničky, někteří se i ztratí a nikdy nenajdou - kteří sem jezdí. I přes vědomí, že zde není tak úplně bezpečno, sem ale jezdí další a další lidé. Proč? Protože na mýtince u lesa leží skleněná rakev a v ní leží už několik desítek let rohatý chlapec a nikdo ani nic nedokáže rakev rozbít a chlapce probudit.
Hazel a Ben jsou oba na střední škole. Ben, starší ze sourozenců, je velmi muzikálně nadaný, což je jeho dar/prokletí od víl už od mala, na druhou stranu Hazel neumí vlastně nic, což byl jeden z hlavních důvodů, proč jako malá lovila v lese víly, aby si dokázala, že je rytíř. Ben ji s tím pomáhal, až do chvíle, kdy zjistil, že je to až příliš nebezpečné.
Benův hudební dar byl tak silný, až bál vlastní moci, protože svou hudbu nedokázal správně ovládat. I přes snahu na hudební škole byl tento dar stále od víl, proto jej ho nemohli naučit ovládat lidé. Nakonec si Ben zlámal všechny prsty a díky jeho odporu k jejich cvičení už nikdy znovu nehrál.
Proto se jejich rodina nastěhovala zpět do Fairfordu, kde se vše změnilo. Víly začaly být násilnější a více zlé. Těla už jen nemizela, už se také objevovala pověšená, od krve nebo napůl snědená. To ale není jediná divná věc, co se po jejich návratu stala. Jednoho dne se skleněná rakev v lese rozbije a princ, který v ní sladce spal, z ničeho nic zmizí.
Tohle byla moje první knížka od Holly Black a nutno dodat, že určitě ne poslední!! Postavy možná nebyly vždycky dokonale popsané, ale jejich chování bylo naprosto uvěřitelné a někdy emocionálně vypjaté jako u mě. Zamilovala jsem se do faktu, že Ben je gay, protože to je téma, které v dřívější literatuře příliš nenajdete, ačkoliv je velmi důležité. Hazel je zase velmi vtipná.
Super bylo, že v knize uvidíte nejen Hazelin pohled, ale i Benův a zároveň se flashbacky doplní i střípky z minulosti, které jsou často velmi důležité. Ohledně Benovo orientace je taky naprosto super to, že z toho NIKDO nedělá nic zvláštního, všichni to vědí a akceptují a tak by to mělo být vždycky. Ani se necítí nijak odlišný - prostě to je kluk, co má rád kluky. Další věc, kterou jsem si užívala, byl Benův nejlepší kamarád Jack, který nebyl člověk, ale podvržený elf.
Spisovatelka nádherně a nenuceně propojila skutečný svět s fantasy světem, aniž by to byla klasická zápletka "člověk zjistí, že je jinej a nutně musí jít do fantasy světa, kterej je úplně někde jinde a obě reality jsou úplně odlišné". Ne. Holly ze dvou světů udělala jeden a stejně jako je to v realitě je občas jeden výraznější, než druhý, ale stále platí, že z kouzelného lesa můžete zavolat mámě, že jdete na večeři.
Užívala jsem si vztahy mezi postavami, především pak Hazel a Jacka. Sourozenecký vztah mezi Benem a Hazel byl tak realistický, že i když jsem jedináček, sem si dokázala představit jak to vypadalo - někdy spolu nemluvíte, jindy spolu mluvíte zase až moc nebo vzpomínáte na dětské hrátky, občas na sebe žárlíte a tak.
I když jsme tedy většinu knihy viděli z pohledu Hazel, díky různým prvkům, včetně retrospektivy, kniha obsáhla příběhy všech důležitých postav pro děj a to mě bavilo. Co mě ale nebavilo, byly chyby a časté překlepy v knize. Několikrát se stávalo, že z Bena byl najednou Jack, který se v dané chvíli neměl kde vyloupnout, nebo byla změněná osoba z ženské na mužskou. Mozek to sice zaznamená a přepracuje, ale je to zbytečná chyba, která vám může zastavit rozjeté tempo čtení. Vykompenzovala mi to ale obálka, která se mi líbí daleko víc, než ta zahraniční! Taky moc oceňuji hardback, protože se mi aspoň neponičila častým cestováním ve vaku. 
Délka kapitol ani knihy celkově je přiměřená (skousla bych i delší), takže i pokud nečtete tolik a nebo dokonce nemusíte víly atd. tuhle knížku vřele doporučuji i vám, protože Holly Black předvedla perfektní práci, takže si ji užijete i vy!

Celkově bych teda knize dala 9/10 a ten bodík si schovávám hlavně za vady v tom textu. Jinak je ale knížka skvělá, užívala sem si jí a dalo mi to možnost dalšího pohledu na fantasy literaturu. Tím bych taky chtěla poděkovat nakladatelství Omega za spolupráci a za to, že mi tuhle knihu nabídli, protože i když jsem si zprvu nebyla jistá, knihu jsem si zamilovala a budu ji doporučovat dál! Panu Šotákovi děkuji za příjemnou komunikaci a za možnost téhle spolupráce a budu se těšit na další!

Jak se vám tato recenze a námět knihy líbí? Četli jste něco jiného od Holly Black? Dejte mi vědět do komentářů!

4 komentáře:

 1. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem četla :) Nebylo to špatné, ale ani zázrak :) Podle té lákavé anotace a úžasné anglické obálky jsem čekala trochu víc :) Navíc Holly Black umí psát líp, její Magisterium je úžasné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od Holly Black jsem ještě nic nečetla, ale upřímně mě knížka fakt chytla :) né, že by tam byla bůh ví jaká bitva nebo love story, ale to mi právě vůbec nevadí, právě naopak, konečně nenucený děj a nic přehnaného - spíš o to víc uvěřitelné :)

   Vymazat
 2. Super recenze, knížku jsem nečetla a ani jsem o ni neslyšela, ale podle tvého hodnocení vypadá dobře :)

  BLOND SITE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se na knížku mrkni, až budeš mít čas :) a děkuji :)

   Vymazat