1. 3. 2017

Přečteno! Bajky barda Beedleho


Harryho Pottera není nikdy dost. Z jeho světa se k nám dostaly i kouzelnické pohádky, v podobě Bajek Barda Beedleho! A že jste o nich ještě neslyšeli? Pokud znáte knihy a filmy, můžu vám prozradit, že jednu z nich určitě znáte! Jestli vás to zajímá, neváhejte a čtěte dál!
Bajky Barda Beedleho je soubor pěti pohádek a příběhů z kouzelnického světa. Bard Beedle byl mezi čaroději známý svým promudlovským způsobem života, stejně tak, jako Albus Brumbál. Od něj tu také ke každému příběhu najdeme malý dovětek . Co pro vás možná také bude zajímavé je, že o překlad knihy z run se postarala Hermiona Grangerová!
Teď už ale k samotným příběhům, ke každému jednotlivě:

Čaroděj a skákající hrnec

Pohádka o tom, jak mladý kouzelník k moci přišel a z nenávisti k mudlům ji odmítal použít, aby jim pomohl. K tomu měl ale co "říct" i otcův starý hrnec. Poučení z téhle povídky je jasné - chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se hrnec choval k tobě. Milá a nenásilná pohádka o tom, že se máme k lidem chovat mile, i když to nejsou kouzelníci, jako my.

Fontána příznivé sudby

Jednou ročně vyplní fontána jednomu šťastlivci, který se v ní vykoupe, přání spokojeného a bezstarostného života. Pokaždé se sejde spousta kouzelníků, i mudlů (nebo nečarů, chcete-li) a tentokrát i tři čarodějky zhrzené životem - Amata, Asha a Altheda, které na cestě k vrcholu kopce v začarované zahradě doplnil Sir Smůla. Vykoupat se ale smí jen jeden z nich! Krásná pohádka o tom, jak ne všechna kouzla potřebují k sobě i magii. Občas stačí kouzlo osobnosti, rozumu či zapomnění.

Mágovo chlupaté srdce

Tahle pohádka je jedna z těch, které nemají úplně dobrý konec. Pyšný mág, který se vysmíval zamilovaným si začaroval vlastní srdce, aby nepodlehl kouzlu lásky. Co ale nevěděl bylo, že bez lásky to není tak úplně život. Ač je v příběhu použitá hlavně alegorii kouzel, dost zřetelně je nám předloženo, jaký (až hyperbolický) dopad na nás může mít život, ve kterém nepoznáme lásku, něhu a šimrání motýlích křídel v břiše.

Králice Alice a chechtavý pařez 

V historii se najde období, kdy se pořádaly hony na čarodejnice - alespoň na ty, co se nechaly chytit. Co je ale jasné je, že někteří mágové umějí být mnohem chytřejší, než obyčejní lidé. Příběh o králici Alici je o tom, jak si jeden člověk myslel, že si vydělá velkou lží svému panovníkovi o tom, že je pravý kouzelník a že ho to naučí. Ovšem Alice věděla své a tak se nemohla přestat smát, když on i jeho "učitel" na nádvoří švihali stromovými větvičkami tam a sem. Svůj nezdar pak podvodník přišil na krk právě Alici, ta ale byla vychytralá, a hravě se s tím vypořádala. Nakonec celý hon na čarodejnice (alespoň v téhle pohádce) dopadl dobře!

Příběh tří bratří

Tento příběh zná snad každý fanoušek Harryho Pottera. Jak nejmladší z bratrů vyzrál nad smrtí, zatímco další dva se nechali zlákat mocí a tajemstvím záhrobí. Trochu mi to připomíná džina v lahvi a jeho 3 přání - správně vol svá slova, jinak můžeš dostat něco, z čeho takovou radost mít nebudeš. Nejmladší z bratrů nad Smrtí vyzrál, protože byl skromný a nejchytřejší ze všech tří. Nenechme se proto zaslepit mocí a nad každým rozhodnutím - i když se nejedná o vyjednávání se smrtí - si nechme čas na rozmyšlenou.

Knížka, které v roce 2017 k příležitosti 20. výročí vydání prvního dílu Harryho Pottera vyšlo i nové vydání v rámci Bradavické knihovny, je krásně a čtivě psaná. Ilustrace v ní a obě obálky, které v současné době najdete na trhu, jsou velmi pěkně zpracovány. Kniha je navíc spojena s krásnou myšlenkou v podobě kampaně Lumos. Pokud o ní ještě nevíte, nebojte se navštívit odkaz a zjistit si o ní více!

Jako jediný mínus snad beru jen to, že jich je tak málo. Ráda bych slyšela více kouzelnických příběhů!

Tahle knížečka je určitě nutnost k doplnění sbírky pro všechny fanoušky Harryho Pottera! Já osobně už vlastním obě vydání, která jsou skutečně nádherná!

Nemůžu jinak, nebyla bych správný potterhead, dávám knize 10/10! Za knihu opět děkuji webovému portálu Megaknihy.cz

2 komentáře:

  1. Rozprávky barda Beedla sú skvelé a patria medzi moje obľúbené knihy, mám ich doma v slovenčine aj angličtine. Príbehy sú veľmi milé, Dumbledorove doplnky poučné a ilustrácie krásne :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsou krásné, s tím opravdu souhlasím :) já jsem hodně benevolentní s hodnocením knížek, ale tady se plný počet rozhodně nedá vyvrátit! :)

      Vymazat