1. 3. 2017

Přečteno! Bajky barda Beedleho

Protáčím obraceč času jak to jde, nicméně na moji opozdilost s další recenzí na další z knížek z magického světa Harryho Pottera to ne a ne vylepšit. Pojďme se i přes to podívat, jaké kouzelné pohádky přináší Bajky barda Beedleho, které mi darovaly úžasné Megaknihy.cz! Jednu z nich určitě všichni, kdo alespoň viděli film, znáte!
Opět po roce mě milý tým z Megaknih potěšil nadílkou v podobě další knížky, tentokrát jsem si, jako správný fanoušek, vybrala další z Potterovských - Bajky barda Beedleho. Jedná se o sbírku pěti pohádek a příběhů z kouzelnického světa. Bard Beedle byl mezi čaroději známý svým promudlovským způsobem života, stejně tak, jako Albus Brumbál. Od něj tu také ke každému příběhu najdeme pár slov, vysvětlující sociální pozadí příběhů v době, kdy je sám bard napsal. Co pro vás možná také bude zajímavé je, že o překlad knihy z run se postarala Hermiona Grangerová!
Teď už ale k samotným příběhům, ke každému jednotlivě:

Čaroděj a skákající hrnec

Pohádka o tom, jak mladý kouzelník k moci přišel a z nenávisti k mudlům ji odmítal použít, aby jim pomohl. K tomu měl ale co "říct" i otcův starý hrnec. Poučení z téhle povídky je jasné - chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se hrnec choval k tobě. Milá a nenásilná pohádka o tom, že se máme k lidem chovat mile, i když to nejsou kouzelníci, jako my. *mrk mrk*

Fontána příznivé sudby

Jednou ročně vyplní fontána jednomu šťastlivci, který se v ní vykoupe, přání spokojeného a bezstarostného života. Pokaždé se sejde spousta kouzelníků, i mudlů (nebo nečarů, chcete-li) a tentokrát i tři čarodějky zhrzené životem - Amata, Asha a Altheda, které na cestě k vrcholu kopce v začarované zahradě doplnil Sir Smůla. Vykoupat se ale smí jen jeden z nich! Krásná pohádka o tom, jak ne všechna kouzla potřebují k sobě i magii. Občas stačí kouzlo osobnosti, rozumu či zapomnění.

Mágovo chlupaté srdce

Tahle pohádka je jedna z těch, které nemají úplně dobrý konec. Pyšný mág, který se vysmíval zamilovaným si začaroval vlastní srdce, aby nepodlehl kouzlu lásky. Co ale nevěděl bylo, že bez lásky to není tak úplně život. Ač je v příběhu použitá hlavně alegorii kouzel, dost zřetelně je nám předloženo, jaký (až hyperbolický) dopad na nás může mít život, ve kterém nepoznáme lásku, něhu a šimrání motýlích křídel v břiše.

Králice Alice a chechtavý pařez 

V historii se najde období, kdy se pořádaly hony na čarodejnice - alespoň na ty, co se nechaly chytit. Co je ale jasné je, že někteří mágové umějí být mnohem chytřejší, než obyčejní lidé. Příběh o králici Alici je o tom, jak si jeden člověk myslel, že si vydělá velkou lží svému panovníkovi o tom, že je pravý kouzelník a že ho to naučí. Ovšem Alice věděla své a tak se nemohla přestat smát, když on i jeho "učitel" na nádvoří švihali stromovými větvičkami tam a sem. Svůj nezdar pak podvodník přišil na krk právě Alici, ta ale byla vychytralá, a hravě se s tím vypořádala. Nakonec celý hon na čarodejnice (alespoň v téhle pohádce) dopadl dobře!

Příběh tří bratří

Tento příběh zná snad každý fanoušek Harryho Pottera. Jak nejmladší z bratrů vyzrál nad smrtí, zatímco další dva se nechali zlákat mocí a tajemstvím záhrobí. Trochu mi to připomíná džina v lahvi a jeho 3 přání - správně vol svá slova, jinak můžeš dostat něco, z čeho takovou radost mít nebudeš. Nejmladší z bratrů nad Smrtí vyzrál, protože byl skromný a nejchytřejší ze všech tří. Nenechme se proto zaslepit mocí a nad každým rozhodnutím - i když se nejedná o vyjednávání se smrtí - si nechme čas na rozmyšlenou.

Skvělá knížka z kouzelnického světa s nádhernou obálkou a ilustracemi je zároveň spojena s krásnou myšlenkou, kterou podporuje kampaň Lumos. Pokud o ní ještě nevíte, nebojte se navštívit odkaz a zjistit si o ní více! U takhle malých knížeček je rozhodně přínosem mít tvrdou obálku, protože při cestování ani tak nezabere moc místa, lépe se drží a nemusíte mít strach, že by se mohlo něco stát se stránkami. Na obálce je ilustrace k příběhu Králice Alice a chechtavý pařez a každá kapitola je oddělena menší ilustrací a nadpisem příběhu.
Kniha je čtivě napsaná, doplněná o sociální pozadí knihy, jež nám J.K. Rowlingová nastínila pomocí doplňkových textů Albuse Brumbála, jakožto blízkého přítele barda Beedleho. Moc se mi líbí jazyk, jakým je kniha napsaná.

Za mě je kniha určitě na hodnocení 10/10! Jaká z bajek se líbí nejvíce vám a proč? Podělte se do komentářů!

2 komentáře:

  1. Rozprávky barda Beedla sú skvelé a patria medzi moje obľúbené knihy, mám ich doma v slovenčine aj angličtine. Príbehy sú veľmi milé, Dumbledorove doplnky poučné a ilustrácie krásne :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsou krásné, s tím opravdu souhlasím :) já jsem hodně benevolentní s hodnocením knížek, ale tady se plný počet rozhodně nedá vyvrátit! :)

      Vymazat