30. 12. 2015

Přečteno! Eleanor & Park

Příběh mladé romance dvou zcela odlišných lidí, že víc zřetelenej ten rozdíl mezi nimi už být ani nemůže - to je příběh Eleanor a Parka. Knížka, která vyvolá smíšené pocity a možná dokonce někoho osloví osobním promítnutím do svého života, je další v mém pořadí recenzí knížek na mém blogu. Jste připraveni?
Začnu tím, že jako vždy stručně převyprávím, o čem to vlastně je:

Příběh Eleanor a Parka, kteří jsou tak rozdílní, jak jen to jde, je příběh dvou středoškoláků, kteří pomalu po lehkých nášlapech hledají svou cestu k lásce jeden ke druhému. Nejen jejich vzhled, ale i životy jsou naprosté protipóly a to Eleanor neumí snadno překousnout. Ani jeden vlastně neví, co je na tom druhém přitahuje, a rozhodně to nebyla láska na první pohled, jako v jiných příbězích, ale byla tak silná, jako málo která. Eleanořina rodina ale nebyla ani zdaleka v takovém stavu, aby se mohli o jejím budováním vztahu s Parkem vůbec dozvědět. Eleanor se totiž "domů" vrátila po roce, kdy bydlela u bývalých sousedů, protože její nevlastní otec ji vyhodil z domu a vlastní se k ní tolik nemá. Příběh se zdá být vlídný a neškodný, až do posledního zvratu, který změní všechno, co do té doby dostatečně fungovalo. Řekla bych vám to, ale to bych vás připravila o zážitek ze čtení.
Příběh byl super, postavy byly super, vlastně se mi příběh hltal celkem výborně. Nemůžu říct, že by mě to nudilo, protože od takovéhodle příběhu nemůžete čekat nadměrnou akci, nebo nějaký složitý zápletky. Je to podané tak, jak to v životě chodí a prostě některé dny jsou suchý, s tím se musíte smířit už když si takovéhle knížky vyhlédnete. Nebudou tam lítat žádný mimozemšťani, ale bude to krásná teenage romance. A protože jsem předtím četla Vražednou léčbu, na kterou najdete recenzi v sekci ČTENÍ, tak jsem si řekla, že něco takového klidnějšího vážně potřebuju jako sůl. A jsem moc spokojená, že jsem si tuhle knížku koupila.
Asi nejvíc se mi líbila postava Parka, dokonce i víc, než Eleanor. Nejspíš to je proto, že Park je takovej nerd, což mám ráda, jelikož sem sama považována za nerda. Tím ale nechci říct, že Eleanor neměla co do sebe, ba naopak sem se v ní viděla mnohem víc, než v Parkovi (asi proto, že jsem holka). Ale Park měl na mě až moc jednoduchý život, zato Eleanor měla v mnoha ohledech spoustu věcí semnou společných - třeba rozvod rodičů a nový, nevlastní, otec. To, že se takoví lidé dají dohromady ukazuje, že je jedno, jak kdo vypadá nebo jakou má minulost, pořád je to o tom, jaký člověk je. Tahle love story vás prostě MUSÍ chytnout za srdce.
Ale nebrečela sem, nene. Zato jsem se několikrát úžasně nasmála a několikrát jsem si povzdechla, když sem sama sebe viděla promítnutou v nesmyslných hádkách. Moc mě bavilo pozorovat myšlení obou postav a takové ty popichy vzájemné. Nejlepší na tom příběhu je jeho uvěřitelnost. To mu dodává takovou tu chuť číst, protože tam nejsou zbytečné hyperboly. Je to prostě tak, jak to je.
Moc mě bavily části v okolí Parkovo rodiny, nejvíc sem se bavila při scénách s jeho bratrem. A měla jsem ráda části, kdy byly s Eleanor sami v pokoji. Dokonce i Parkovo malování očí mi přišlo při nejmenším humorné. Naopak vůbec sem se nebavila při scénách, kdy všechno vypadalo na šikanu ze strany Tiny. A o to horší bylo zjištění, jak to vlastně je s hnusákem Ritchiem. Sliz, který z něj šel mi oslintal snad i knížku. Fuj. 
Styl psaní, vazba, rozdělování perspektiv a kapitol - nic nebylo nijak otravné, dokonce se mi takhle psané knížky líbí možná i víc. Co mě ale hooooodně rozhodilo byl (opět) konec!!! Stejně jako u Papírových měst mi musel někdo zapomenout dát závěr do mého výtisku!!! No hrozný, ten pocit, kdy hledáte TA DVĚ SLOVA, ale ony nikde!! 
Pst, pst tady! Stejně vim, že to bylo MILUJI TĚ! A nikdo mi to nevymluví, dokud má milá Rainbow nenapíše další knihu! :D
Takže celkově to shrneme. Tyhle YA miloučké realistické knížky můžu, je to takovej Green styl, i když Green do toho tahá až nadpřirozený dramata, čehož se Rowell DÍKY BOHU vyvarovala a já si mohla užít více méně klidnější příběh. Dávám tedy, bubny prosím, .... zatím 9/10. Ten bodík si schovávám dokud nepřečtu i Fangirl, o které jsem slyšela velkou podobnost nádechu příběhu jako je právě Eleanor a Park. Tak uvidíme :)No a co vy, jaký názor na Eleanor a Park máte vy? A líbí se vám recenze? Na jakou knížku bych se měla brzo zaměřit? Pistě komentáře, těším se na ně! :)

4 komentáře:

 1. Moc hezká recenze :) Já si chystám Eleanor a Parka přečíst :))

  http://my-ideallife.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuji a přeju příjemné čtení, je to krásná knížka :)

   Vymazat
 2. Skvele napsany, perfektni, to tvoje hodnoceni me chytlo tak, ze si to koupim a prectu.
  Děkujuuu x))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidi mi občas nadávaj, že i s kritikou dávám dost vysoký hodnocení, na druhou stranu si vybírám knížky, co čekám, že mě budou bavit, tak nevím, co si myslely :D děkuji a určitě si jí přečti! :)

   Vymazat